Rok Caritas

Uczą się, bo lubią

dsc_2609 - kopiaPonad 100 kompletów podręczników dla dzieci z rodzin uchodźców zakupiła Caritas Polska wraz z 5 Centrami Pomocy Migrantów i Uchodźców. Pomoc została sfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców.

Edukacja jest jednym z najważniejszych czynników integracyjnych dzieci z rodzin uchodźczych, dlatego zapewnienie dzieciom podręczników szkolnych jest dla nas priorytetem – podkreśla Marta Walasik-Sałek, odpowiedzialna za pomoc uchodźcom w Caritas Polska.

dsc_2605Mali i duzi uczniowie z Czeczenii, Ukrainy, Turkmenistanu rozpakowywali pudełka z podręcznikami z taką niecierpliwością jak najbardziej wymarzone prezenty. To po raz kolejny uświadomiło nam, jak wielką wartością jest edukacja i bezpieczne dzieciństwo. Dzieci chętnie opowiadały o szkołach, w których się uczą, dzieliły się swoimi osiągnięciami, a rodzice nie kryli dumy. Okazało się, że świadectwa z czerwonym paskiem nie są nieosiągalne dla uczniów z rodzin uchodźczych. Movsar, który zdał do szóstej klasy wyrecytował piękny wiersz o... Polsce. Ten utalentowany mówca posługuje się pięcioma językami: czeczeńskim, polskim, rosyjskim, angielskim i hiszpańskim.

Cieszymy się, że nasz kraj stał się bezpieczną przystanią dla tych wspaniałych dzieci i ich rodzin.

Caritas Polska realizuje wspólnie z 5 Caritas diecezjalnymi i MOPR w Lublinie projekt: „Indywidualny Plan Działania  -  integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną.” współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa.

Ten artykuł dotyczy programu: Caritas dla uchodźców