Rok Caritas

Turnus integracyjny dla dzieci uchodźców - wspomnienie z wakacji

walki sumo_aDzieci zasiadły już w szkolnych ławkach, ale z pewnością wciąż wspominają wakacyjne przygody. Tak jak tegoroczni uczestnicy turnusu integracyjnego dla dzieci uchodźców, który odbył się nad jeziorem Firlej w archidiecezji lubelskiej.

Dzieci z Czeczenii, które na co dzień mieszkają w Lublinie, Łukowie i Białej Podlaskiej od 16 do 27 sierpnia wypoczywały nad jeziorem, zwiedzały zabytki, spędzały aktywnie i miło czas. Dzięki Intensywnemu Programowi Nauki przez Zabawę, opracowanemu przez naszych doradców społecznych miały okazję poprze zabawę poznać polskie zwyczaje i kulturę, a także pogłębić znajomość języka polskiego oraz wzbogacić swoją wiedzę z geografii, biologii i historii.

kozlowka sylwiaWychowawcami i opiekunami małych uchodźców byli pracownicy Caritas Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom z Lublina oraz Białej Podlaskiej, którzy dzielnie i w profesjonalny sposób opiekowali się małymi podopiecznymi.

Dzieci przez dziesięć dni miały zapewniony pobyt i wyżywienie oraz zajęcia plastyczne, kulturalne oraz sportowe. Podczas wycieczki do Kozłówki dzieci mogły podziwiać XIX-wieczny kompleks pałacowy rodziny Zamoyskich. Dużą atrakcją były zajęcia o charakterze integracyjnym: pokaz mody kolonijnej, konkurs plastyczny - karykatury wychowawców, konkurs Mam Talent, walki sumo. Wydarzeniem wzbudzającym największe emocje był mecz piłki nożnej Polska – Czeczenia.

plaza

Turnus integracyjny został zorganizowany w ramach projektu Indywidualny Plan Działania  - integracja azylantów, cudzoziemców ze statusem i ochroną uzupełniającą poprzez kompleksowe doradztwo i pomoc prawną, współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu na rzecz Uchodźców oraz budżetu państwa.

Ten artykuł dotyczy programu: Caritas dla uchodźców