Rok Caritas

Okna Życia

aktualizacja: wrzesień 2014r.

mp9004227711W marcu 2014 roku minęło 8 lat od utworzenia pierwszego "Okna Życia" w archidiecezji krakowskiej. Okno to miejsce, w którym matka może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Obecnie w całym kraju są 53 takie okna, a ich otwarcie najczęściej następuje 25 marca - w święto Zwiastowania Pańskiego, gdy w Polsce obchodzony jest Dzień Świętości Życia.

Prawie wszystkie duże miasta mają miejsce, gdzie zdesperowana matka może zostawić noworodka. Matki, które ukrywają ciążę i nie chcą rodzić w szpitalu, mogą zostawić dziecko w bezpiecznym miejscu.

Okna Życia nie są alternatywą dla dotychczasowych możliwości zostawienia dziecka w szpitalu po porodzie lub skrócenia drogi adopcji. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stanowią najlepszego rozwiązania. „Okno Życia” jest alternatywą dla porzucenia noworodka na śmietniku i pozbawienia go opieki.

Do tej pory w Oknach Życia pozostawiono 77 niemowląt. Najwięcej – 17 w Krakowie; następnie w Warszawie – 14 dzieci; w diecezji ełckiej ośmioro (w Ełku – 6; w Giżycku – 2); w Rzeszowie, Legnicy – pozostawiono po jednym noworodku. Dwóch chłopców oddano w Oknie Życia w Piotrkowie Trybunalskim, Poznaniu i Łodzi, dwoje noworodków oddano w Szczecinie. W 2012 roku oddano piątkę dzieci – w Poznaniu, Radomiu, Legnicy, Krakowie i Borowej Wsi na Śląsku. W 2013 roku w oknach znaleziono kilkoro dzieci. Ostatnimi dziećmi pozostawionymi w Oknie Życia są: Marysia znaleziona 6 sierpnia we wrocławskim Oknie Życia, chłopczyk pozostawiony 7 sierpnia w Katowicach-Bogucicach oraz dziewczynka oddana 24 września w Starogardzie Gdańskim. 

Potrzeba też z naszej strony konkretnych działań promujących szacunek dla życia. Musimy wspierać materialnie i duchowo rodziny wielodzietne. Być solidarni z matkami i ojcami samotnie wychowującymi dzieci. Najmniejsi są nadzieją lepszego świata i jak uczył Jan Paweł II, są nadzieją również Kościoła.

WIĘCEJ informacji o OKNACH ŻYCIA i procesie ADOPCJI T U T AJ

Reportaż i rozmowa z rodzicami, którzy adoptowali dziecko z Okna Życia w "Dzień dobry tvn":
CNS o Oknach Życia     http://www.catholicnews.com/data/stories/cns/1300283.htm

 

OKNA ŻYCIA - ADRESY

 

okna_zycia_mapka

 

 

 Artykuły powiązane: