Rok Caritas

Caritas zebrała około 454,9 tony żywności podczas Bożonarodzeniowej Zbiórki żywności „Tak, Pomagam”.

zbiorkaOkoło 454,9 tony żywności trafiło przed świętami Bożego Narodzenia do około 89,8 tys. osób z rodzin wielodzietnych, samotnych rodziców, bezdomnych i chorych oraz do placówek prowadzonych przez 36 diecezjalne Caritas dzięki przeprowadzonej w dniach 12-13 grudnia  2014 roku VI Zbiórce Żywności.

W akcję zaangażowanych było prawie 23 tys. wolontariuszy z Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas w całej Polsce, którzy zbierali żywność w 2,068 sklepach, by móc przygotować świąteczne paczki i posiłki dla potrzebujących.

VII Zbiórka Żywności Caritas trwała dwa dni - odbyła się w piątek i sobotę 12-13 grudnia 2014 br. Wolontariusze pracowali w ponad 2 068 sklepach w całej Polsce, w tym w 928 sklepach sieci Biedronka, 70 sklepach sieci Lewiatan, 102 sklepach POLOmarket oraz 37 hipermarketach Carrefour, 23 sklepach ABC, 71 sklepach Netto, w 20 sklepach Intermarche i 55 sklepach Społem. Wolontariusze zbierali również w sklepach: Auchan, Piotr i Paweł, Real, Stokrotka, Tesco i wielu innych.

W koszach Caritas znalazły się: mleko, mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy mięsne i warzywne, dżemy, majonez, sosy i zupy w proszku, herbata, płatki śniadaniowe, napoje i słodycze dla najmłodszych, a także środki czystości.

Zebrane artykuły zostaną przekazane potrzebującym w formie świątecznych paczek oraz jako pomoc doraźna dla placówek Caritas. Okres Świąteczny jest czasem szczególnej troski o potrzebujących. W ostatnich latach przybyło w naszym kraju rodzin w niezwykle trudnej sytuacji materialnej, co jest odczuwalne we wszystkich diecezjalnych Caritas, udzielających pomocy doraźnej.

Składam serdeczne podziękowania każdemu, kto zaangażował się w przeprowadzane przez Caritas zbiórki. Jestem zadowolony, że udało się nam zebrać w czasie siedmiu przeprowadzonych zbiórek około 1 tys. 830 ton żywności, która znalazła się dotychczas i znajdzie na tegorocznym Wielkanocnym stole u ok. 447 tys. potrzebujących, którzy czekają na naszą pomoc. To dzięki ludziom dobrej woli – możemy pomagać. Szczególne podziękowania należą się dyrektorom i kierownikom sklepów, w których udało się po raz szósty przeprowadzić zbiórkę oraz wolontariuszom – powiedział dyrektor Caritas Polska,                 ks. Marian Subocz.

 

Struktura pomocy :

  1. rodziny wielodzietne   ok.  23,2 tys.
  2. rodziny dysfunkcyjne  ok.  24,0 tys.
  3. osoby samotne            ok.  19,2 tys.
  4. osoby bezrobotne       ok.  17,3 tys.
  5. osoby bezdomne         ok.   9,1  tys.
  6. osoby niepełnosprawne ok. 7,2 tys.