Rok Caritas

Kultura jako środek terapeutyczny

dsc00330Uczestnicy pilotażowego programu Caritas Polska wychodzenia z bezdomności i uzależnień „Damy Radę!”, rozpoczęli wraz z opiekunami Nowy Rok od wspólnego wyjścia na muzyczny spektakl „Skrzypek na dachu” w teatrze żydowskim w Warszawie.

Pogodne i łatwo wpadające w ucho przeboje w klasycznej aranżacji, ukazujące dobroć i dziwactwa zwykłych ludzi na granicy kultur i wyznań, klimat życzliwej refleksji i zadumy nad światem, który odszedł do historii, wysoki poziom artystyczny trwającego ponad trzy godziny spektaklu zrobiły wrażenie na uczestnikach.

Zajęcia kulturalne, rekreacyjne i poruszające wrażliwość człowieka doświadczającego różnych form wykluczenia społecznego, są ważną częścią terapeutyczną programu „Damy Radę!”. Na 2015 rok zaplanowane zostały m.in. pielgrzymka do Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowic i Łagiewnik, drugi rajd rowerowy w górę Wisły szlakiem ptasich rezerwatów, rekolekcje wielkopostne w ośrodku Apostolstwa Trzeźwości prowadzonym przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów, wspólne wyjścia do kina, teatru, spotkania z ciekawymi ludźmi. W bieżącym roku do tego programu przyłączy się kilku młodych mężczyzn kończących odsiadywanie kary w warszawskich więzieniach, którzy chcą radykalnie zmienić swoje życie.

Program ten jest realizowany całkowicie dzięki finansowemu wsparciu indywidualnych ofiarodawców i odwołuje się do doświadczeń społeczności terapeutycznych, przygotowujących uczestników do samodzielnego, trzeźwego życia w zintegrowanej grupie wsparcia. (js)

Na zdjęciu: Pierwsze Święta Bożego Narodzenia w mieszkaniu treningowym "Damy Radę!"