Rok Caritas

Pomoc dla Serbii

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

brykietW czerwcu ubiegłego roku Bałkany dotknęła niespotykana na tak dużą skalę powódź. Wśród wielu miast dotkniętych powodzią w Serbii było Valjevo, gdzie proboszczem i zarazem dyrektorem lokalnego Caritas jest nasz przyjaciel ks. Grzegorz Chudka. W tym ciężkim czasie dla jego parafian zwrócił się do nas z prośbą o pomoc. W odpowiedzi na apel, w dniu 8 czerwca 2014 roku przeprowadziliśmy zbiórkę do puszek na terenie naszej archidiecezji. Dzięki temu wspólnie pomogliśmy mieszkańcom Valjeva i jego okolic, a nasza Caritas na ten cel przekazała 50 tys. złotych.

Ks. Grzegorz przesłał do nas maila ze szczegółowym sprawozdaniem oraz zdjęciami dokumentującymi udzielaną pomoc.

"W maju 2014 Serbię nawiedziły powodzie o wielkości do tego roku nie znanej. 12 województw doznało bardzo dotkliwych strat. Wśród nich nie najbardziej poszkodowane ale pierwsze to Valjevo. Gdzie jestem proboszczem od 7 lat, a pochodzę i jestem inkardynowany w archidiecezji lubelskiej. Miasteczko 60 tysięczne (z okolicznymi wioskami to 90 000), i właśnie te wioski ucierpiały najbardziej. Miejscowa parafia pw Świętej Rodziny, i Caritas parafialny, już w pierwszych dniach zaczęły odwiedzać zniszczone gospodarstwa.

Wraz ze współpracownikami Caritas odwiedziliśmy 247 domostw, wioski Divci, Valjevska Loznica, Krupanj, Rebelj, Valjevo. Caritas Valjevo uczestniczy w realizacji projektów przygotowywanych przez Caritas Srbia. Natomiast jako Caritas Valjevo realizuje swoją misje pomocy powodzianom dzięki finansowej pomocy w wysokości 50 000 zł jaką otrzymałem od Caritas Lublin i materialnej od Caritas Poznań (dwa tiry pomocy).

Dzięki pomocy finansowej Caritas Lublin mogliśmy przeprowadzić:
- dwutygodniowy obóz dla woluntariuszy, młodzi z Lublina - 20 osób, którzy pomagali przy organizacji i podziale pomocy charytatywnej z Caritas Poznań i remoncie jednego z domostw we wiosce Divcy. To są trzy samotne kobiety, uchodźcy z Bośni;

- największą inwestycją było wymiana system grzewczego w dwóch gospodarstwach;
- dostarczenie do 16 gospodarstw materiału grzewczego brykiet;
- wymiana okien i drzwi na dwóch miejscach i izolacja fasad w 4 gospodarstwach;
- zakup sprzętu gospodarstwa domowego.

W imieniu swoim i pracowników Caritas Valjevo, a w sposób szczególny w imieniu poszkodowanych w wyniku powodzi, pragnę wyrazić ogromną wdzięczność za okazaną nam pomoc (...).
Przesyłam także serie zdjęć dokumentujących w/w wydarzenia."

ks. Grzegorz Chudek proboszcz i dyrektor parafialnego Caritas.

Poniżej zdjęcia obrazujące udzielaną pomoc.

  • woluntariusze 14
  • brykiet 3
  • piecyk
  • wolontariusze 13
  • wolontariusze 15
  • brykiet 2