Rok Caritas

Tysiąc wakacyjnych radości od Caritas

Caritas Archidiecezji Przemyskiej

rajskie-erajskie2013-gCaritas przemyska podsumowała akcję letnią wypoczynku dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin ubogich i wielodzietnych. Sabina i Rafał to dwójka dzieci z tej wielkiej gromady 1320 uczestników przebywających na turnusach w ośrodkach Caritas w Rajskiem w Bieszczadach nad Jeziorem Solińskim i w Zboiskach koło Sanoka. Tak opowiadają o swojej letniej przygodzie:

- Nazywam się Sabina i pochodzę z miejscowości k. Jarosławia, mam pięcioro rodzeństwa, a dwoje z nich, siostra i brat, są razem ze mną na kolonii Caritas. Mam 13 lat, lubię grać w piłkę nożną i jeżdżę na zawody sportowe, lubię też śpiewać i tańczyć. Znajdujemy się w Zboiskach, gdzie jest bardzo cicho i można odpocząć. Spacerowaliśmy po parku obok ośrodka oraz mieliśmy ciekawe wycieczki po okolicy oraz do skansenu. Mamy bardzo miłych opiekunów i dwóch księży, którzy interesująco prowadzą nasz turnus. Na wakacjach jest to jedyny mój wyjazd. Rok temu byłam w ośrodku w Rajskiem i również jest tam bardzo ciekawie, wiele lasów i góry. Poznałam wtedy wiele nowych koleżanek i kolegów. Były tam wesołe zabawy i wspaniałe wycieczki.

- Na imię mam Rafał i przyjechałem z miejscowości przygranicznej z Ukrainą. Mam cztery siostry, a jedna z nich jest tutaj ze mną w ośrodku Caritas. Mam 12 lat i lubię grać w piłkę nożną, i jeździć na rowerze. Kiedy tylko mamy czas bawię się tutaj z kolegami na boisku albo gram w piłkarzyki i w bilard. Nigdy wcześniej nie wyjeżdżałem, jestem pierwszy raz na wakacjach. Rano mamy pobudkę i małą rozgrzewkę, krótką modlitwę i śniadanie. Potem jest wspólny czas z animatorem, zajęcia w grupach i Msza święta. Po obiedzie idziemy na wycieczki lub są zabawy sportowe. Po kolacji mamy wspólny wesoły wieczór i tak kończy się cały dzień. Można tu nauczyć się samodzielności. Pod okiem wychowawców przygotowujemy jadalnię do posiłków i sami sprzątamy swoje pokoje. Jest tu dużo śmiechu i zabawy z innymi dziećmi.

rajskie2013-sCoroczną akcję letnią organizuje Caritas Archidiecezji Przemyskiej dzięki darczyńcom, między innymi pozyskując środki podczas Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nie byłoby tego wypoczynku dzieci i młodzieży gdyby nie zaangażowanie kapłanów i wolontariuszy, którzy tworzyli dwustuosobową kadrę w trakcie szesnastu turnusów. Dziękujemy ta drogą wszystkim dobrodziejom.

Warto dodać, że w czerwcu Caritas przeprowadziła turnus dla 110 dzieci polonijnych z Ukrainy. W całości tworzą oni grupę 1430 osób korzystających z wakacyjnej pomocy Caritas.
ks. Marek Dec, z-ca dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej

Ten artykuł dotyczy programu: Wakacyjna Akcja Caritas