Rok Caritas

550 litrów krwi zebrano w czasie kampanii Podaruj Kroplę Miłości

Caritas Diecezji Radomskiej

550 litrów krwi zebrano w czasie ubiegłorocznej kampanii Podaruj Kroplę Miłości w diecezji radomskiej. Była ona realizowana przez radomską Caritas i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu. Od początku, czyli 2012 roku zebrano prawie 1600 litrów krwi.

W 2014 roku patronem kampanii był Jan Paweł II z racji jego kanonizacji - św. Jan Paweł II podkreślał, że krew to największy i najpiękniejszy dar, jaki zdrowy człowiek może ofiarować drugiemu człowiekowi będącego w potrzebie. Ta myśl nam towarzyszyła w czasie zbiórek krwi - powiedział Józef Waniek, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Radomiu.

Waniek dodał, że kampania będzie realizowana także w 2015 roku: Nie przechodźcie więc obojętnie obok placówek służby krwi oraz ruchomych punktów poboru. Odpowiednia stała rezerwa krwi to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo, w jakim momencie będziemy zmuszeni sami lub nasi bliscy z niej skorzystać - powiedział dyrektor RCKiK w Radomiu.

Krew jest potrzebna codziennie, ponieważ jest bezcennym lekiem, którego mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się wytworzyć poza ustrojem człowieka. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie. (rm)

Ten artykuł dotyczy programu: Podaruj Kroplę Miłości