Rok Caritas

Produkty finalne projektu „50 + doświadczenie” już dostępne!

_dsc3154Caritas Polska realizuje dwa projekty innowacyjne „50 + doświadczenie” w województwach: pomorskim i kujawsko-pomorskim. Dzięki nim udało się wypracować uniwersalne narzędzia do zarządzania wiekiem, które może zastosować w swojej formie każdy przedsiębiorca.

 – Nasze publikacje są wynikiem kilkunastomiesięcznej realizacji projektu i wielu godzin spotkań z pracodawcami i pracownikami, które miały na celu poznanie ich potrzeb i problemów – mówi koordynatorka projektów Marta Titaniec z Caritas Polska.  – Możemy śmiało powiedzieć, że publikacje wypracowane jako produkty finalne projektów, które oddajemy w ręce przedsiębiorców,  z pewnością okażą się pomocne.

W województwie kujawsko-pomorskim powstał „Praktyczny poradnik zarządzania różnorodnością wiekową”  autorstwa Sylwii Kulickiej, specjalistki ds. HR. Poradnik wyróżnia rzeczowe i szerokie podejście do zarządzania ludźmi (narzędzia, instrukcje, wzory dokumentów) wraz ze szczegółowym opisem ich stosowania „krok po kroku”. Uwzględnia on możliwość zarządzania pracownikami w różnym wieku, dzięki czemu jest uniwersalny. Jednocześnie rozwiązanie to jest tańsze niż inne, gdyż umożliwia prowadzenie działań samodzielnych na szeroką skalę w obszarze nowoczesnego zarządzania bez wsparcia doradczego.

_dsc3158Z kolei w województwie pomorskim publikacją wspierającą pracodawców w kwestii zarządzania różnorodnością wiekową jest „Zarządzanie zróżnicowanym wiekowo zespołem”. Autorki, Anna Strzałkowska i Marta Abramowicz ukazują jak z pomocą prostych narzędzi właściwie zarządzać zespołem. Podręcznik składa się z dwóch części: pierwszej, prezentującej najważniejsze kwestie związane z zarządzaniem ludźmi, w tym zarządzaniem zróżnicowanym wiekowo zespołem oraz drugiej, która przedstawia specyficzne narzędzia zarządzania wiekiem. Taka struktura wynika z przekonania, że wprowadzenie jakichkolwiek narzędzi zarządzania wiekiem wymaga uprzednio przyjęcia pewnej filozofii zarządzania, w której pracownik jest najcenniejszym kapitałem każdej organizacji.

Obydwie publikacje można pobrać ze strony www.piecdziesiatplus.com .

Projekty „50+ doświadczenie” są realizowane w ramach Priorytetu VIII – Regionalne kadry gospodarki, działania 8.3. Projekty innowacyjne. Są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

Ten artykuł dotyczy programu: 50+ Doświadczenie